Tenis: Calificare in sferturile de finala la Istanbul pentru Andreea Mitu si Alexandra Panova

Romanca Andreea Mitu si perechea ei ei de joc Alexandra Panova s-au calificat in sferturile de finala in proba de dublu a turneului WTA de la Istanbul, dupa ce au eliminat cuplul Prarthana Thombare (India) si Eva Wacanno (Olanda) in doua seturi.

Andreea Mitu si Alexandra Panova si-au depasit adversarele in doua seturi, cu scorul 6-2, 6-2, calificandu-se in sferturile competitiei de la Istanbul, turneu WTA cu premii totale de 250.000 de dolari. Victoria celor doua a venit in numai 67 de minute, intr-un meci cu cu 11 duble greseli, dintre care 8 in dreptul adversarilor eliminati.

In urma calificarii obtinute, cele doua jucatoare si-au asigurat un cec de 1.820 de dolari si 60 de puncte in clasamentul WTA. In urmatoarea faza a competitiei Mitu si Panova se vor lupta cu castigatoarele partidei dintre principalele favorite la castigarea turnerului: Timea Babos (Ungaria)/ Kristina Mladenovic, si Cagla Buyukakcay/ Pemra Ozgen (Turcia).